Nevyriausybinės organizacijos yra laikomos „visuomenės politinio ir socialinio gyvenimo indikatoriumi, atspindinčiu visuomenės raidos ypatumus bei problemas tam tikru laikotarpiu, lanksčiai reaguojančiu į kintančius visuomenės poreikius.

Siekiant įsigilinti į savivaldybių praktiką perduodant socialinių paslaugų teikimą nevyriausybinėms organizacijoms Lietuvos neįgaliųjų draugija  pristatė atlikto tyrimo „Savivaldybių požiūris į NVO galimybes teikti socialines paslaugas” rezultatus.

Pastaruoju metu Lietuvoje ieškoma būdų, kaip daugiau NVO įtraukti į socialinių paslaugų teikimą. NVO sektoriaus vaidmens išplėtimas socialinių paslaugų srityje argumentuojamas „išaugusia valstybinės globos finansavimo našta, pastangomis teikti paslaugas pigiau, skatinant paslaugų teikėjų konkurenciją, paslaugų pasiūlos plėtra didinant pasirinkimo galimybes klientams. Nepaisant pabrėžiamo poreikio įtraukti NVO į socialinių paslaugų teikimą, iki šiol Lietuvoje dominuoja biudžetinių ar viešųjų, kurių steigėjas yra valstybės/savivaldybės institucijos, socialinių paslaugų įstaigų finansavimas.

Mokymuose buvo pateikta įdomi tiriamoji ir statistinė medžiaga apie savivaldybių ir NVO bei bendruomenių bendradarbiavimą, problemas ir naudą, abiejų pusių požiūrius vieni į kitus, finansavimo galimybes bei visiems tapusią aktualia – viešųjų paslaugų teikimą ir šių paslaugų perdavimą bendruomenėms ir NVO.

Mokymuose taip pat dalyvavo ir savo įžvalgomis perduodant viešąsias paslaugas NVO pasidalino Versli lietuva atstovė Aušra Pulauskaitė, taip pat gerąja patirtimi perduodant paslaugas NVO pasidalino Kauno miesto savivaldybės atstovės, iššūkius teikiant viešąsias paslaugas aptarė Socialinio taksi ir programos Senjorai vadovės,  taip pat socialinio darbo veiklą ir patirtį pristatė Pagėgių savivaldybės ir Ukmergės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkės bei kiti atstovai.

Tyrimas atliktas 2020 m. kovo – spalio mėn. Tyrimui atlikti buvo pasirinktos apklausti šios savivaldybės Alytaus miesto, Druskininkų, Jurbarko raj., Kauno miesto, Klaipėdos miesto, Lazdijų raj., Marijampolės, Mažeikių raj., Pagėgių, Panevėžio miesto, Radviliškio raj., Rietavo, Rokiškio, Šiaulių miesto, Šilutės raj., Širvintų raj, Ukmergės, Utenos, Zarasų raj.

Susipažinti su tyrimu galite čia Tyrimas

Mokymai organizuoti įgyvendinant projektą Lietuvos neįgaliųjų draugijos institucinis stiprinimas, finansuojamą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.