Gruodžio 2-ąją asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ Seime pristatys Lietuvą apkeliavusio diskusijų ciklo apie socialinės globos sistemos pertvarką rezultatus ir atidarys fotografijų parodą apie gyvenimą institucijose „Tapatumo iliuzija“. Specialioje konferencijoje aptarsime ir ką tik parengtą alternatyvią ataskaitą dėl Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo Lietuvoje.

Nuo šių metų pradžios Lietuvos neįgaliųjų forumas 10 -tyje Lietuvos regionų surengė diskusijas apie perėjimą nuo institucinės globos prie savarankiško žmonių su negalia gyvenimo gaunant paslaugas bendruomenėje. Drauge su diskusija po Lietuvą keliavo ir fotografijų paroda „Tapatumo iliuzija“, atsleidžianti gyvenimo institucijoje kasdienybę.

Lietuvos neįgaliųjų forumo administracijos direktorė Henrika Varnienė apibendrindama diskusijų ciklą sako, kad per susitikimus paaiškėjo, jog pertvarkai nepasiruošusios nei globos institucijos, nei žmonių su negalia bendruomenė: „Trūksta informacijos, kokios paslaugos keis institucinę globą ir koks tolesnis globos įstaigų bei jų darbuotojų likimas. Tokia padėtis kuria neigiamą požiūrį į pačią deinstitucionalizacijos idėją, nors akivaizdu, kad žmonės tiesiog nežino, kas jų laukia, todėl bijo.“ Taip pat paaiškėjo, kad regionuose labai trūksta bendruomeninių paslaugų, o žmonių su negalia teises ginančios organizacijos pasigenda valstybės paramos tokioms paslaugoms teikti.

Seime taip pat bus atidaryta fotografijų paroda „Tapatumo iliuzija“, leidžianti iš arčiau pamatyti rutinišką ir nuasmeninančią gyvenimo institucijoje kasdienybę. Pasak nuotraukų autoriaus Dariaus Chmieliausko, tokia sistema izoliuoja ir nuvertina žmogų: „Gyvendami pensionatuose jie praranda esminius gyvenimo įgūdžius: pamiršta ir nebeišmoksta padaryti to, ką mes kasdien darome net nesusimąstydami. Nepaisant to, kad visuotinai priimta manyti, jog socialinės globos namai yra tinkama vieta ten gyvenantiems žmonėms, tačiau „namais“ vadinti vietą, kurioje pažeidžiamos asmens teisės į laisvę ir lygybę, kažin ar būtų galima. Čia žmogaus tapatumo užuomazgos atskiedžiamos didelėmis stiprių vaistų dozėmis. Sistema už žmogų priima esminius sprendimus ir nesuteikia šansų tapti pilnaverte visuomenės dalimi.“

Deinstitucionalizacijai skirtos diskusijos ir paroda surengtos Kaune, Biržuose, Druskininkuose, Anykščiuose, Marijampolėje, Plungėje, Šiauliuose, Tauragėje, Klaipėdoje ir Vilniuje. Renginiuose dalyvavo visos su pertvarka susijusios grandys: socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, globos įstaigų darbuotojai, žmonių su negalia organizacijos, vietos valdžios pareigūnai, nevyriausybinių organizacijų ir vietos veiklos grupių atstovai bei žmonių su negalia artimieji.

Renginys vyks spaudos konferencijų salėje, II rūmuose, 2-ame aukšte.

Paroda „Tapatumo iliuzija“ Seimo III rūmų foje veiks gruodžio 1-18 dienomis.

Parodą galima pamatyti ir Lietuvos neįgalųjų forumo interneto svetainės e-galerijoje.

Lietuvos neįgaliųjų forumas specialioje konferencijoje „Žmonių su negalia teisės ir lygios galimybės Lietuvoje: kokia realybė?“ pristatys alternatyvią ataskaitą dėl Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo Lietuvoje, kurioje aptars ir kitas sritis, kuriose žmonės su negalia vis dar patiria diskriminaciją.

Konferencijos pradžia – 13 val., konferencijų salė, III rūmai, 2 aukštas.

Norintys dalyvauti, registruokitės adresu [email protected]

www.lnf.lt  informacija