Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) atstovai aktyviai dalyvauja savivaldybėse veikiančių būsto pritaikymo komisijų darbe. 2022 metais jie žmonių su negalia interesams atstovavo 32-ose savivaldybėse, dalyvavo pritaikant 295 būstus.

Daugiausiai būstų buvo pritaikyta Vilniaus miesto savivaldybėje (35), 27 būstai – Marijampolėje, 23 – Alytaus mieste, po 22 Telšių rajono ir Šiaulių miesto savivaldybėse, 20 – Mažeikiuose, 16 – Lazdijų rajone. Tiesa, Neringoje, Širvintose, Varėnoje pritaikyta vos po vieną būstą.

Mažeikių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Edvardas Najulis dalyvavo pritaikant 80 būstų (Mažeikių, Plungės, Skuodo, Telšių rajono ir Šiaulių miesto savivaldybėse). Jo teigimu, nors būstų pastaruoju metu pritaikoma nemažai, poreikis taip pat yra didelis. Vien Mažeikiuose jau sulaukta 70 prašymų 2023 metais pritaikyti būstą. Pasak E. Najulio, šiuo metu pritaikant būstą kyla nemažai iššūkių – smarkiai išaugo kainos, sudėtinga rasti rangovų. Tačiau darbai nesustoja. Žmonės vis dažniau pasinaudoja galimybe prisitaikyti būstą savarankiškai, tuomet jiems nereikia laukti eilėje, o savivaldybė sumoka už atliktus darbus.

Pasak Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininko Igno Mačiuko, svarbu, kad nevyriausybinių organizacijų atstovai dalyvautų būsto pritaikymo komisijų darbe. „Mes, ypač kurie ilgiau dirbame šioje srityje, matome, ko žmogui reikia, galime patarti. Statybininkai, ypač kai dažnai keičiasi, ne visada pagalvoja apie žmogaus su negalia poreikius“, – sako I. Mačiukas.

„Manau, kad būsto pritaikymo situacija gerėja, daugėja pritaikytų būstų. Vis daugiau žmonių sužino apie galimybę pritaikyti būstą“, – mano Lietuvos neįgaliųjų draugijos vadovas. Jo teigimu, tenka matyti ir graudžių situacijų – kol sulaukia pagalbos, žmogus į sieną įsikala vinių, kad galėtų įsikibti.

Būsto pritaikymas gali pakeisti jų gyvenimus – žmonės tampa savarankiškesni: gali išeiti iš namų, be pagalbos nusimaudyti, taip pat sumažėja rūpesčių artimiesiems.

Kas turi teisę į būsto pritaikymą?

Teisę į būsto pritaikymą turi asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo ar darbingumo, ar specialiųjų poreikių lygis ir:

  •   specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir asmuo turi judėjimo sutrikimų arba
  •   judėjimo techninės pagalbos priemonių poreikis, arba
  •  specialusis nuolatinės slaugos poreikis ar specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl psichikos ar proto negalios, arba;
  • specialusis nuolatinės slaugos poreikis dėl regėjimo sutrikimo (toliau – asmuo).

Kur kreiptis dėl būsto pritaikymo?

Dėl būsto pritaikymo reikia kreiptis į nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybę.

Galiojantį būsto pritaikymo tvarkos aprašą rasite čia:

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/25069bc035df11e99595d005d42b863e/asr

Apie būsto pritaikymą paprastai galite paskaityti čia:

https://www.ndt.lt/wp-content/uploads/lengvai-suprantama-busto-pritaikymas-galutinis.pdf