Į Vilniaus centre vykusias eitynėse „Už miestą visiems“ susirinko keli šimtai žmonių – tarp kurių buvo ne tik žmonės su negalia, bet ir pavieniai miestiečiai, įvairių sričių žmogaus teisių aktyvistai, politikai.
„Miesto visiems reikia ne tik žmonėms su negalia. Jei miestas pritaikytas įvairių negalių žmonėms, jis patogus ir vyresnio amžiaus žmonėms, ir šeimoms su mažais vaikais, ir dviratininkams, riedutininkams, žodžiu – visiems.„ – per eitynes sakė akciją rengusio Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė. D. Juodkaitės teigimu, visuomenės palaikymas žmonių su negalia judėjimui yapač svarbus, nes vis atrodo, kad tik žmonėms su negalia reikia integracijos, iš tiesų – visiems reikia visapusiškai integruotos visuomenės, kur vieni prie kitų taikosi, vieni iš kitų mokosi, taip mes tampame brandesni, turtingesni ir įdomesni.
Lietuvos neįgaliųjų forumas, vienijantis įvairioms negalioms atstovaujančias organizacijas, atkreipia dėmesį, kad prieinamumas neapsiriboja tik fizine aplinka. Prieinamos turi būti ne tik erdvės, bet ir paslaugos bei informacija. Paprastai kalbant – gydytojai, mokytojai ir kiti visuomeninių paslaugų teikėjai turi gebėti dirbti su visais piliečiais, turėti tam reikalingą iįrangą ar pagalbą, o visuomenei skirta informacija, esant poreikiui, privalo būti teikiama visomis formomis – gestų kalba ar lengvai skaitomu tekstu.
Eisenos dalyviai skanduodami reikalavo miesto visiems – t.y. galimybės patekti į visuomeninius objektus, gauti visiems priklausančias paslaugas, pavyzdžiui, švietimo ir sveikatos, taip pat teisės suprasti informaciją pritaikant ją skirtingų negalių piliečiams.
Nepatekti į prekybos centrą dėl nepritaikyto įėjimo galbūt kai kam yra smulkmena. Bet dėl neprieinamos aplinkos ar nepritaikytų paslaugų netekti galimybės mokytis su visais, gauti kokybišką išsilavinimą ir kvalifikuotą darbą – didžiulė problema. Tai nėra tik atsitiktiniai nepatogumai ar žmonių su negalia kaprizai – tai sisteminė diskriminacija, stumianti į visokeriopą atskirtį – emocinę, fizinę, finansinę.
Daugybę metų žmonės su negalia girdi, kad prieinamumui trūksta lėšų. Tačiau kai kurių savivaldybių patirtis rodo, kad tai prioritetų, o ne finansų klausimas. Todėl prieš eitynes neįgaliųjų organizacijos sukvietė savivaldybių atstovus tartis dėl minimalių prieinamumo įsipareigojimų, kurie būtų įgyvendinami per sutartą laiką. Lietuvos neįgaliųjų forumo narių nuomone, kiekviena savivaldybė turėtų pritaikyti bent po vieną švietimo ir po vieną sveikatos paslaugų įstaigą per dviejų metų laikotarpį. Švietimo ir sveikatos paslaugos išskiriamos kaip ypač svarbios žmonėms su negalia. Savivaldybių atsovai šį reikalvimą įvertino kaip įgyvendinamą ir sutarė toliau tartis su neįgaliųjų organizacijomis dėl prieinamumo užtikrinimo.
Eitynės „Už miestą visiems” organizuojamos Europos savarankiško gyvenimo dienos proga. Jau penktus metus gegužės 5-ąją žmonės su negalia ir jų artimieji kviečia atkreipti dėmesį į kliūtis, trukdančias gyventi savarankiškai.
Šaltinis: LNF