Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas dalyvavo Susisiekimo ministerijos renginyje „Laisvė judėti kiekvienam“.
❓Ar šiuo metu individualių poreikių turintys žmonės gali keliauti laisvai?
✈️ Pasak susisiekimo viceministrės Agnės Vaiciukevičiūtės, šiuo metu geriausiai pritaikytas oro transportas. Tuo pasidžiaugė ir Seimo narė Monika Ošmianskienė – jai tenka nemažai keliauti, dėl to gali palyginti, kaip organizuojamas asistavimas žmonėms su negalia skirtingose šalyse. Seimo narės manymu, Vilniaus oro uoste jis bene geriausias Europoje.
🚤 Taip pat gerai pritaikytas vandens transportas – keltai ir laivai. Netrukus Klaipėdoje pradės kursuoti vandens autobusas, kuriuo galima bus plaukioti upe. Skelbiama, kad jis taip pat pritaikytas žmonėms su negalia.
🚟 Kiek sudėtingesnė situacija geležinkeliuose – pritaikyta mažiau negu pusė traukinių. Taip pat dar daug nepritaikytų stočių – daugelis jų yra statytos labai seniai, dėl to neprieinamos.
Taip pat sudėtinga patekti į „Lietuvos pašto“ patalpas. Susisiekimo viceministrės teigimu, paštas yra pasižadėjęs per ateinančius porą metų pritaikyti visus savo skyrius. Kai kurie skyriai jau dabar yra persikėlę į patogesnes patalpas.
Labai sudėtinga žmonėms su negalia keliauti ir viešuoju transportu. Pasak A. Vaiciukevičiūtės, Palangoje, Alytuje, Druskininkuose viešasis transportas 100 proc. pritaikytas, kituose miestuose dar reikia pasistengti.
🚌 Labai mažai pritaikytas tolimojo susisiekimo transportas. Pasak Lietuvos žmonių su negalia atstovės Gintos Žemaitaitytės, žmogui, judančiam neįgaliojo vežimėliu, nuvykti iš Vilniaus į pajūrį autobusu neįmanoma – pritaikyti autobusai važiuoja ne tada, kada žmogui reikia, bet pagal savo grafiką. Nuvažiuoti į mažesnius miestus iš viso nėra galimybių.
Neseniai priimtas Transporto veiklos pagrindų įstatymas numato, kad visi nauji autobusai turi būti pritaikyti.
🚕 Pasak M. Ošmianskienės, didelė problema – pavėžėjimo paslaugų (taksi, trumpalaikės automobilių nuomos ir pan.) prieinamumas. Socialinis taksi toli gražu nepatenkina esamo poreikio. Taip pat neprieinama ir automobilių dalijimosi paslauga – galėtų būti perkami prieinami automobiliai.
Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Eglė Čaplikienė pristatė statinių pritaikymo įrankį https://stasis.lt, kur galima pasitikrinti, kokios įstaigos yra prieinamos individualių poreikių žmonėms.
Taip pat veikia aplinkos pritaikymo konsultacijų centras [email protected]. Čia galima gauti konsultacijų fizinės aplinkos, informacinio ir prekių bei paslaugų prieinamumo klausimais.
Susitikimo dalyviai galėjo apžiūrėti individualių poreikių turintiems asmenims pritaikytą autobusą.
Atnaujinti Lietuvos kelių, geležinkelių, oro, vidaus vandenų ir jūrų transporto infrastruktūrą ir plėtrą bei jos pritaikymą individualių poreikių turintiems asmenims numatyta memorandume, kurį šalies savivaldybės, Susisiekimo ministerija, jai pavaldžios įmonės ir neįgaliesiems atstovaujančios organizacijos pasirašė 2021 m.